Rosnące ceny prądu to temat, który przewija się od wielu miesięcy w mediach, ale i w rozmowach prywatnych. Tym bardziej że nic wskazuje na to, by trend ten miał się odwrócić. Wyższe ceny prądu wpływają na prawie każdy aspekt naszego życia, podnosząc koszty utrzymania, wpływając na nasze konsumenckie wybory prywatne i zawodowe. Nie ma takiego domu w Polsce i instytucji, która nie odczuwałaby już konsekwencji podwyżek prądu.
Ile kosztuje 1 kWh prądu?
W drugiej części 2022 roku odnotowuje się kolejny wzrost cen prądu. Dzisiaj gospodarstwo domowe, do którego dostarcza prąd firma będąca jednocześnie sprzedawcą i dystrybutorem musi zapłacić za 1 kWh od 0,69 zł/kWh do 0,82 zł/kWh. Jeszcze więcej płacą te gospodarstwa, które korzystają z usługi dostarczenia prądu rozdzielnie, czyli inna firma produkuje prąd a inna ją doprowadza do domów.
Wzrost cen prądu nie dotyczy wyłącznie naszego kraju. Państwa Unii Europejskiej, z wyjątkiem Polski i Węgier zobowiązały się do dobrowolnego oszczędzania gazu w ramach zwiększenia bezpieczeństwa podaży energii. Oszczędność prądu natomiast pozostaje w gestii samych użytkowników, ale dzisiaj nie trzeba nikogo już do tego namawiać. Po więcej informacji zasięgnij tutaj: https://eon.pl/dla-domu/portal-o-energii-dla-domu/jak-czytac-rachunek-za-energie-elektryczna.
Największe oszczędności prądu w gospodarstwach domowych
W każdym domu obecne są takie urządzenia, które wymagają stałego dostępu do prądu i zużywają go najwięcej. W domach, do których użytkownicy przenieśli swoje biuro laptop, przynajmniej jeden, wykorzystywany jest zwykle minimum 10h na dobę. Koszt użytkowania w ten sposób prądu oscyluje wokół 40 groszy za każdą dobę.
Lodówka to urządzenie AGD, które musi nieustannie pracować, bardzo często nie wyłącza się jej nawet wtedy gdy cała rodzina przebywa na wakacjach poza domem. Kupując energooszczędny model można ograniczać zużycie prądu. Średnio koszt użytkowania lodówki w ciągu doby wynosi ok. 2 zł. Również telewizor pochłania sporo prądu, ale koszt zużycia zależy od ilości godzin spędzonych na oglądaniu. Każda godzina pracy nowego telewizora energooszczędnego to koszt ok.10 gr.